piątek, 13 lipca 2012

Popularny środek chwastobójczy niebezpieczny dla ludzi


Naukowcy: Popularny środek chwastobójczy niebezpieczny dla ludzi

Uniwersytet w Lipsku bije na alarm: wbrew zapewnieniom producentów stosowany powszechnie w rolnictwie środek chwastobójczy dostaje się do łańcucha pokarmowego ludzi wraz z pokarmem i nie daje się łatwo usunąć.


Fot. Agnieszka Sadowska / Agencj
Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ostrzega, że według naukowców glifosat może doprowadzić do uszkodzenia ludzkiego i zwierzęcego genomu (zespołu cech dziedzicznych) lub wywoływać choroby, nawet nowotworowe.

Glifosat jest składnikiem m.in. popularnego w Polsce środka Roundup. To tzw. nieselektywny herbicyd - odmiana pestycydu, która zwalcza wszystkie rośliny, dlatego glisosat jest często stosowany przed założeniem uprawy oraz przy zwalczenia uciążliwych chwastów na wielkich farmach, ale też w przydomowych ogródkach.

Prof. Monika Krueger i jej współpracownicy z Instytutu Bakteriologii i Mykologii lipskiej uczelni przebadali grupę urzędników, dziennikarzy i prawników, którzy na co dzień z pewnością nie mają kontaktu z pestycydami.

- Wykryliśmy glifosat w moczu ludzi, zwierząt użytkowych oraz zwierząt żyjących na wolności, w niemal wszystkich próbach - alarmuje prof. Krueger, cytowana przez niemiecki dziennik. - To wynik, który daje do myślenia.

Producenci pestycydu twierdzili dotychczas, że glifosat nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

- Nie wiemy, jaka ilość środka chwastobójczego ma z punktu widzenia ludzi znaczenie - zastrzega prof. Krueger.

Działacze ochrony środowiska żądają już natychmiastowego wycofania kontrowersyjnego środka ze sprzedaży. - Świeżo ścięte zboże zawiera duże dawki agresywnej trucizny - ostrzega Anja Sobczak z Instytutu Ochrony Środowiska w Monachium

Według niej brak jest skutecznej kontroli zboża na obecność pozostałości trujących substancji. W latach 2002 - 2010 w Niemczech przeprowadzono tylko 42 takie testy. Nie istnieją ekspertyzy wyjaśniające, w jakim stopniu kupowane w piekarniach bułki są obciążone trucizną.

Według polskiego pisma fachowego "Farmer" herbicydy to lwia część rynku środków chemicznych dla rolnictwa - herbicydy stanowią 44 proc. z 44,2 mld dol. wydanych na agrochemię w 2010 r. na całym świecie.

Polska jest na 7 miejscu w Europie pod względem wydatków na agrochemię, w 2010 r. szacowano wartość tego rynku u nas na ok. 2 mld zł. 
Źródło: Gazeta Wyborcza

Więcej... http://wyborcza.pl/1,76842,12091916,Naukowcy__Popularny_srodek_chwastobojczy_niebezpieczny.html#ixzz20XZURZRc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

HM