poniedziałek, 16 kwietnia 2012

NA PIERWSZY RZUT : KINDZIUK




PRODUCENT : 
PMB S.A.
ul.Pozioma 2
15-950 Białystok
www.kindziuk.com

OPIS PRODUCENTA :
"Legenda oryginalnego Kindziuka sięga prastarych dziejów. Wytwarzany dzięki tradycyjnym recepturom jest od pokoleń synonimem wykwintnego smaku. Teraz i Ty możesz delektować się wytwornym smakiem i aromatem prawdziwego Kindziuka.
Wędzonka, szynka długo dojrzewająca."

SKŁAD : 
mięśnie szynki wieprzowej, mięso wieprzowe, sól, glukoza, przyprawy (gluten, soja, laktoza, seler), wzmacniacz smaku : E621, E627, E631, przeciwutleniacz E301, kultury starterowe, substancja konserwująca E250



A teraz mały skorowidz : 


E621 - glutaminian jednosodowy (MONOSODIUM GLUTAMATE) 


 Ze strony Wprost.pl ( http://www.wprost.pl/ar/3562/Dieta-mozgu) 
"MSG (glutaminian jednosodowy), mogą powodować łagodne efekty uboczne, jak kołatanie serca, bóle głowy, szyi i klatki piersiowej. MSG jest pochodną kwasu glutaminowego (aminokwas wchodzący w skład wielu białek). Związek ten jest powszechnie stosowany w kuchni chińskiej, stąd dolegliwości z nim związane nazwano "zespołem chińskiej restauracji". Niektórzy z nas nie tolerują go w ilości dodawanej do gotowych produktów, jak zupy w proszku, kostki rosołowe. Jest też groźny dla kobiet w ciąży - przenika bowiem przez łożysko i może prowadzić do uszkodzenia płodu. Poza tym niewielka jego ilość (już ok. 5 g - tyle zawierają dwie porcje chińskiej zupy wantan) u osób wrażliwych powoduje depresję lub nadmierną pobudliwość."  

E627 - Guanylan 5’ dwusodowy (DISODIUM 5’- GUANYLATE)


Ze strony Federacji Konsumentów ( http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=35 )
"Syntetyczna substancja wzmacniająca smak. 10-20 krotnie silniejsze działanie jako polepszacz smaku w porównaniu do kwasu glutaminowego. Brak wystarczających danych. Niemożliwe jest obecnie wydanie wiążącej opinii. "


E631 -  Inozynian dwusodowy  (DISODIUM 5’- INOSINATE)


Ze strony Federacji Konsumentów ( http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=35 )
" Naturalna substancja wzmacniająca smak. 10-20 krotnie silniejsze działanie jako polepszacz smaku w porównaniu do kwasu glutaminowego. Brak wystarczających danych. Niemożliwe jest obecnie wydanie wiążącej opinii."

E301 Askorbinian sodu (SODIUM ASCORBATE) 


Ze strony Federacji Konsumentów ( http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=35 )
"Syntetycznie produkowany przeciwutleniacz. Sól sodowa kwasu askorbinowego. Patrz E 300. Uważany za nieszkodliwy."

E250 Azotyn sodu (SODIUM NITRITE)


Ze strony Federacji Konsumentów ( http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=35 )
Syntetycznie produkowany konserwant i stabilizator barwy. Stosowany powszechnie do peklowania mięsa przeznaczonego do produkcji wędlin. Hamuje rozwój bakterii szkodliwych dla zdrowia (m.in. Clostridum botulinum). Spożyty w dużych ilościach utrudnia transport tlenu przez krew. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku niemowląt. Podczas ogrzewania peklowanych przetworów mięsnych -w temperaturze powyżej 150°C - wchodzi w reakcje z cząsteczkami białka w wyniku czego mogą wytwarzać się rakotwórcze nitrozoaminy. Odradza się częste spożywanie.  


Z Wikipedii  ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Azotyn_sodu )
"Azotyn sodu jest potencjalnie rakotwórczy (wg IARC: klasa 2A – prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi[10]), a w połączeniu z innymi związkami chemicznymi w warunkach panujących w żołądku może tworzyćnitrozoaminy. Dzienne spożycie nie powinno przekroczyć 0,06 mg na kg masy ciała, niemowlętom do 6 miesiąca życia nie powinien być podawany w ogóle. Przekroczenie tej dawki może spowodowaćhiperaktywność i inne efekty uboczne. "



UWAGA ALERGICY I OSOBY Z NIETOLERANCJĄ GLUTENU !


W składzie: jest gluten, soja, laktoza, seler
W zakładzie stosuje się : skorupiaki, ryby, gorczycę, migdały .




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

HM