czwartek, 4 października 2012

Szybki obiad? W 15 minut można zrobić kilka zupek chińskich, albo pyszne farfalle :)

MAKARON ZE SZPINAKIEM I KOZIM SEREM 

Składniki:
250 g makaron farfalle
150 g tartego koziego sera 
300 g świeżego szpinaku
3 cebule 
3 ząbki czosnku
4 łyżki oliwy 
sól
pieprz




Sposób przygotowania:
Ugotuj makaron, odcedź. W tym samym czasie, na patelni rozgrzej oliwę i usmaż posiekaną cebulę i czosnek. Stopniowo dodawaj (porządnie umyty), pokrojony szpinak (wraz z łodygami) i przesmażaj na wolnym ogniu. Gdy makaron się ugotuje, wrzuć go do szpinaku i przesmaż (można dolać troszkę oliwy) a następnie posyp solą, pieprzem i tartym kozim serem. Wymieszaj :) i smacznego !

Całość zajmuje około 15 minut ...

Co w obiedzie siedzi:
Szpinak :
Ze strony : http://www.doz.pl/newsy/a752-Na_miesnie_-_szpinak
"Naukowcy z Rutgers University przeprowadzili badania, z których wynika, iż składniki zawarte w szpinaku przyspieszają proces rozwoju tkanki mięśniowej."



Ze strony : http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/Wlasciwosci-lecznicze-szpinaku-liscie-szpinaku-chronia-przed-rakiem-i-miazdzyca_37396.html

"Liście szpinaku mają właściwości antynowotworowe i chronią przed miażdżycą. Właściwości lecznicze szpinaku to zasługa beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny – znanych przeciwutleniaczy. Poza tym szpinak bogaty jest w potas, żelazo i kwas foliowy."



Cebula :

Ze strony : http://dietadlazdrowia.pl/artykuly/eksperci/7/moc_cebuli/315.html



"Cebula jest warzywem o niezwykle silnym działaniu przeciwutleniającym. Zawiera witaminy C, B2, P, karotenoidy oraz minerały: krzem, siarkę, fosfor, magnez i cynk. Ma działanie wzmacniające organizm, przeciwdziała chorobom i infekcjom.

Zawarte w roślinie dobroczynne pierwiastki były wykorzystywane już w medycynie ludowej do leczenia szkorbutu , wrzodów i blizn. Cebula pomaga obniżyć ciśnienie, poziom cholesterolu i cukru we krwi. Według amerykańskich badaczy jedzenie codziennie jednej surowej cebuli minimum przez dwa miesiące powoduje wzrost "dobrego" cholesterolu - HLD, a obniżenie "złego" - LDL. Przeciwdziała zwężeniu naczyń krwionośnych, przez co zapobiega sklerozie. Substancje biochemiczne zawarte w roślinie mają działanie przeciwrakowe i lecznicze w obrębie układu sercowo-naczyniowego, przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów.

Wycisk przez łzy
Sok z cebuli stosowany jest we wszelkiego rodzaju infekcjach i anginach, ponieważ posiada właściwości wzmacniające, przeciwzakaźne i grzybobójcze. Cebula wzmacnia kości oraz paznokcie. Działa dodatnio na funkcjonowanie serca i tarczycy. Ponadto warzywo to uspokaja nerwy. Według alergologów, cebula zalicza się do warzyw nieuczulających. Wyciąg z cebuli może posłużyć także jako odżywka do pielęgnacji włosów. Zawarta w nich siarka pochodząca z olejku lotnego cebuli, ogranicza przetłuszczanie się włosów.

Czerwona siostra
Cebula czerwona zawiera m.in. sód, potas, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, jod, karoten, witaminy: E, B1, B2, B3, B5, B6, C.Dzięki zawartym w soku fitoncydom ma właściwości lecznicze, przede wszystkim bakteriobójcze. Cebula odkwasza organizm, powoduje spadek cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega tworzeniu się zakrzepów zaś istniejące skrzepy rozpuszcza. Ma również silne działanie moczopędne, a także rozpuszcza i eliminuje mocznik. Dzięki temu jest doskonałym środkiem leczącym reumatyzm, artretyzm i skazę moczanową.

Niezniszczalna w kuchni
Ta wspaniała roślina nie traci swoich właściwości zdrowotnych podczas obróbki termicznej. Może być gotowana w zupie, duszona pod pokrywą, smażona na oleju, czy doprawiana - nie straci swoich leczniczych wartości. Cebula w postaci surowej jest jednak najzdrowsza, najlepiej działa na wyrównanie krążenia i na żylaki."


Czosnek :

Ze strony : http://dietadlazdrowia.pl/artykuly/dietetyka/3/czosnek_skarbnica_zdrowia/557.html

"Specyficzny zapach i smak, dostępność i popularność to cechy niezwykłego warzywa, które znane jest każdemu i używane przez większość kucharzy przy przygotowywaniu niezwykłych dań. Mowa tu oczywiście o czosnku.

Czosnek zawiera ponad 200 substancji biologicznie czynnych wspomagających nasz organizm, takich jak: witaminy (najwięcej witaminy C- 31mg/100 g produktu, witamin z grupy B, szczególnie witamina B1), składniki mineralne (potas-400 mg/100 g produktu, żelazo-1,7 mg/100 g produktu, magnez-25 mg/100 g produktu, fosfor-153 mg/100 g produktu), aminokwasy i enzymy.



Najważniejszą rolą czosnku jest działanie bakteriobójcze, grzybo- i wirusobójcze oraz przeciwpasożytnicze. Kolejną jego zaletą jest to, że zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelit i oskrzeli, pobudza produkcję soku trawiennego w żołądku i zwiększa poziom wydzielania śluzu w drogach oddechowych. Regularne spożywanie czosnku obniża ciśnienie krwi i rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu zakrzepów.

Czosnek sprzyja poprawie przemiany materii i zwiększa poziom "dobrego" cholesterolu HDL, co zmniejsza ryzyko otłuszczania naczyń krwionośnych, prowadzące do miażdżycy.

W diecie poprawia trawienie, wzmacnia odporność organizmu oraz podnosi sprawność fizyczną i psychiczna organizmu. Dzięki swoim właściwościom pomaga w odbudowaniu zniszczonej flory bakteryjnej w jelitach. Oczyszcza krew z produktów pochodzących z przemiany materii, negatywnie wpływających na nasz organizm.

Trwają badania nad właściwościami antynowotworowymi tej pospolitej i wszechdostępnej rośliny.

W kuchni, czosnek dodawany jest do wielu potraw, w celu nadania aromatu i ostrego smaku. Dzięki niemu dania są wyraziste i smaczne.

Zaleca się spożywanie czosnku w codziennej diecie, w postaci surowej jak i również przetworzonej, w posiłkach codziennie przez nas przygotowywanych."

Kozi Ser:
Ze strony : http://kopalniawiedzy.pl/ser-kozi-ser-koza-koziol-flora-bakteryjna-bakterie-bakterie-kwasu-mlekowego,6710

"Kozi ser jest wyjątkowo bogatym źródłem dobroczynnych bakterii - twierdzi w swojej pracy doktorskiej naukowiec z Uniwersytetu w hiszpańskiej Grenadzie. To pierwsza tak dokładna analiza flory bakteryjnej wzbogacającej ten smaczny produkt.
Autorem studium jest Antonio M. Martín Platero. Badacz przeprowadził szczegółową analizę DNA wyizolowanego z różnych rodzajów koziego sera wytwarzanego w trzech komarkach Andaluzji (odpowiedniki polskich powiatów): Aplujarra oraz Jayena, należących do prowincji Granada, oraz Aracena, leżącej w prowicji Huelva. Zdaniem naukowca, zebrane informacje mogą mieć znaczący wpływ na doskonalenie procesu produkcji mlecznych smakołyków, a także pomogą poprawić ich właściwości zdrowotne.
Analiza DNA wykazała, że w każdym gramie andaluzyjskich specjałów znajduje się od 107 do 109 komórek bakteryjnych, przy czym bakterie kwasu mlekowego stanowią od 65 aż do 99 procent tej puli. Zdaniem dr. Platero jest to istotne, gdyż mogą [one] być szczególnie korzystne dla ludzkiego zdrowia, ponieważ powodują fermentację laktozy, obniżają pH i w ten sposób blokują rozwój patogennych [czyli szkodliwych - red.]mikroorganizmów.
Gatunki, których przedstawiciele znajdowali się w kozim serze wyjątkowo w wyjątkowo dużych ilościach, toLactobacillus paracasei, Lb. plantarum, a także Lactococcus lactis, spotykany zwykle w jogurtach, a nie w serach. Hiszpański badacz zauważa oprócz tego, że przedstawiciele wielu spośród zidentyfikowanych gatunków wytwarzają znaczne ilości bakteriocyn - wyjątkowo silnych toksyn działających wybiórczo na określone rodzaje mikroorganizmów, lecz całkowicie neutralnych dla człowieka.
Podobne analizy, choć należą do zajęć wyjątkowo żmudnych, mogą mieć ogromne znaczenie dla optymalizacji produkcji sera. Pozwalają one na skomponowanie flory bakteryjnej o idealnym składzie, którą następnie zaszczepia się (czyli, mówiąc fachowo, inokuluje) mieszankę, z której ma powstać ser.
Oprócz uzyskania wyjątkowego smaku mlecznego specjału możliwe jest także dodanie mikroorganizmów, które dzięki swojej obecności i wytwarzanym przez siebie charakterystycznym substancjom sprawią, że spożywanie serów będzie nie tylko przyjemne, lecz także wyjątkowo korzystne dla naszych organizmów."
Makaron:
Ze strony : http://www.se.pl/kobieta/zdrowie-kosmetyki/jedz-makaron-na-dobry-humor-dieta-makaronowa-dobra-na-jesienna-chandre_214138.html
"Makaron zawiera wiele składników, które są niedoceniane. Głównym wpływającym na nasz nastrój jest tryptofan, dzięki któremu w mózgu wytwarza się serotonina. Makaron to także witaminy z grupy B - to dzięki nim nasz mózg funkcjonuje prawidłowo - czytamy w portalu Poradnik Zdrowie.pl.

Makaron zawiera także cynk, dzięki któremu odczuwamy mniejsze zmęczenie, żelazo i magnez - zmniejsza pobudliwość nerwową oraz hamuje uwalnianie z zakończeń nerwowych adrenaliny i noradrenaliny, określanych jako hormony stresu - podaje Poradnik Zdrowie.pl. Witaminy z grupy B odpowiadają za koncentrację i pamięć.

Aby pomóc sobie dietą makaronową trzeba pamiętać, aby gotować makaron al dente, czyli półtwardo. Rozgotowany nas utuczy!"


Oliwa :
Ze strony : http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/oliwa-symbolem-zdrowia-i-dlugowiecznosci_37098.html

"Oliwa wspomaga organizm

Choć oliwa to tłuszcz w czystej postaci, ale zupełnie niezwykły - smaczny, aromatyczny i zdrowy. Jako że jest produktem roślinnym, nie ma w niej cholesterolu. Zawiera jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Mają one wpływ na zahamowanie rozwoju miażdżycy, bo obniżają ilość złego (LDL) cholesterolu i podnoszą poziom dobrego (HDL). Wpływają też na obniżenie ciśnienia krwi. Zawarty w oliwie kwas oleinowy chroni przed astmą i alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Ponadto oliwa pomaga przy kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz zaparciach. Zawarte w niej przeciwutleniacze (a zwłaszcza polifenole i witamina E) zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników i w ten sposób, wzmacniając błony komórkowe, przeciwdziałają procesom starzenia się.

Oliwa dobra nie tylko na surowo

Oliwa jest podstawowym tłuszczem w diecie śródziemnomorskiej. Z pierwszego tłoczenia na zimno jest znakomitym dodatkiem do sałatek, gotowanych i duszonych warzyw, dań z makaronem i ryżem. Rafinowaną można wykorzystać do zrobienia domowego majonezu (nie ma charakterystycznego aromatu). Oliwa doskonale nadaje się też do smażenia, można ją rozgrzać do wysokiej temperatury (nawet 200°C).
Aby skorzystać z jej walorów zdrowotnych, tę z pierwszego tłoczenia lepiej jadać na surowo, a do smażenia używać tańszych gatunków (np. rafinowaną i wytłokową)."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

HM