poniedziałek, 7 lipca 2014

Mała czarna... porzeczka eko

Ze strony : http://www.biokurier.pl

Skojarzenia z czarną porzeczką? Dżemy, soki i konfitury o charakterystycznym, cierpkim smaku. Lubimy ciasta z dodatkiem owoców czarnej porzeczki a amatorzy domowych nalewek i likierów nigdy nie pogardzą kieliszkiem cassisu (creme de cassis) – wybornego likieru z soku z owoców tej rośliny podawanego jako aperitif lub po prostu jako dodatek do ciast i deserów.
Czarna porzeczka to wieloletnia roślina występująca pospolicie w całej Polsce. Każdy z nas zapewne dobrze zna przetwory otrzymywane z jej owoców. Doceniamy walory smakowe ekologicznej czarnej porzeczki, czas też docenić jej niezwykłe właściwości zdrowotne.

Wiedzieli już o nich Francuzi, którzy roślinę tą, dla jej niezwykłych owoców, uprawiać zaczęli już w XV wieku. Sok z czarnej porzeczki zalecany był w przeziębieniach, chorobach górnych dróg oddechowych czy szkorbucie.

Dzisiaj wiemy, że owoce tej rośliny stanowią jedno z najbogatszych w przyrodzie źródeł witaminy C (w 100 g owoców jej zawartość odpowiada około 300% zalecanej normy dziennego spożycia!), a także antocyjanów – związków naturalnie występujących w roślinach, o działaniu przeciwutleniającym, uszczelniającym naczynia krwionośne gałki ocznej a także przeciwzapalnym.

Dowiedziono, iż regularne spożywanie przetworów oraz świeżych owoców czarnej porzeczki zmniejsza wytwarzanie wolnych rodników w naszym organizmie, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Przetwory z czarnej porzeczki są polecane przy biegunkach, zaburzeniach pracy wątroby, w kuracjach oczyszczających organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Czarna porzeczka zawiera też wiele innych witamin, składników mineralnych, błonnika, przeciwutleniaczy i innych fitozwiązków o korzystnym działaniu na organizm człowieka.


Co ciekawe, nasiona czarnej porzeczki oraz tłoczony z nich olej są bardzo bogatym źródłem NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych).

Ekologiczna plantacja czarnej porzeczki w województwie zachodniopomorskim

Spożywanie czarnej porzeczki jest ze wszech miar polecane i może korzystnie wpływać na stan naszego organizmu, pamiętajmy jednak iż osoby mające skłonności do powstawania kamieni nerkowych powinny jej owoce i soki stosować ostrożnie.

Warto wykorzystać ją także jako składnik przetworów, które przydadzą nam się jesienią i zimą.

Nie zapominajmy o piciu dużej ilości płynów podczas długotrwałego i regularnego spożywania przetworów z czarnej porzeczki.

Czytaj więcej na temat owoce ekologiczne w Biokurierze!
Marek Ellnain
autor jest farmaceutą
 i doktorantem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

HM