poniedziałek, 12 stycznia 2015

O pieluchach słów kilka ...

W chwili obecnej jestem w posiadaniu pieluch Dada, Pampers
PremiumCare i Pampers Pampers New Baby. Ich zapach, szczególnie Pampersów, oraz delikatna wysypka, sprawił że zaczęłam się zastanawiać ile chemii znajduje się w bliskim kontakcie z pupą mojego malucha. Sięgnęłam po opakowania żeby przeczytać skład... i ku mojemu zdziwieniu nie znalazłam go !


Zaczęłam szukać informacji po internecie. Federacja Konsumentów przeprowadziła swego czasu test, który jednak zniknął z ich oficjalnej strony. Wzmianki o wynikach znalazłam, np na blogu : http://projekt-mama-nie-idealna.blogspot.com/2013/03/caa-prawda-o-pieluchach-jednorazowych.html

Pozwolę sobie przytoczyć fragment : 

"Najpierw znalazłam podstawy składu każdej jednorazówki ( no bo szczegółowy skład jest tajemnicą i ni w ząb nie idzie go znaleźć), czyli tego co każdy pampers w sobie ma na pewno:

1. warstwa zewnętrzna: porowaty polietylen o małej gęstości uzyskiwany z ropy naftowej (ok. szklanki na pieluszkę)
2. wnętrze pieluszki to mieszanka chemicznie przetworzonej bielonej chlorem miazgi drzewnej z poliakrylanem sodu (bardzo chłonna substancja chemiczna zamieniająca wilgoć w żel) oraz wodoodporna wkładka, która powoduje brak wentylacji w pieluszce
3. powszechne jest również dodawanie bardzo uczulających sztucznych substancji zapachowych oraz barwników do tworzenia kolorowych aplikacji
(tekst stąd)

Po tej informacji o tym, że tyle miesięcy owijałam Syna w ropę naftową z chlorem i innymi chemikaliami aż przeszły mnie dreszcze.

A potem doczytałam dalej i nie było lepiej.
Wiecie, że do wyprodukowania pieluch jednorazowych na czas pieluszkowania jednego dziecka zużywa się:
5 dorosłych drzew
100 kg ropy naftowej (do produkcji polietylenu, który nigdy nie ulegnie biodegradacji)
25 kg poliakrylanu
chlor oraz substancje zapachowe

(...)
Ale najgorsze było przede mną.
To co zobaczyłam po przeczytaniu wyników testu pieluszek jednorazowych Federacji Konsumetów przeraziło mnie nie na żarty.

Czy zdawaliście sobie sprawę, że w pieluchach jednorazowych dla dzieci są:

Ołów (Pb)

Nikiel (Ni)

Kadm (Cd)

Chrom (Cr)

Arsen (As)

Tak. To nie ściema. rzecz jasna nie przekraczają Polskiej Normy PN-P-50548:1999 „Pieluszki higieniczne”określająca między innymi wymagania dotyczące pieluszek higienicznych jednorazowego użytku, przeznaczonych dla niemowląt i dzieci, ale sam fakt, że tam są zmusiły mnie do poszukiwania alternatywnych rozwiązań."


Na stronie : https://hipokrates2012.wordpress.com/2013/01/06/metale-ciezkie-w-pieluchach-jednorazowych-dla-dzieci-dlaczego-lepsze-sa-tetrowe/  znalazłam tabelkę która porównuje składy różnych producentów : 



Koszmar... 

8 komentarzy:

  1. wlos sie jezy na glowie... jak dobrze ze od roku moje dzieci sa prawie w 100% na wielorazowych... ale i tak na mysl o tym czasie w pampkach robi mi sie slabo...

    OdpowiedzUsuń
  2. Dlatego niektóre dzieci uczulaja pieluchy jednorazowe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pieluchy jednorazowe zwane pampersami są poza odpadami z elektrowni jądrowych najbardziej szkodliwym, bo praktycznie niebiodegradowalnym odpadem świata. Rząd brytyjski uruchomił specjalny program uświadamiania rodziców i system pralni pieluch tradycyjnych aby próbować ratować środowisko. Poza drobnym w sumie problemem uczulenia papersy powodują ogromne szkody emocjonalne u dzieci. Przez brak uczucia dyskomfortu dzieci nie uczą się prawidłowych odruchów i w GB dochodzi do sytuacji gdzie pierwszak przychodzi do szkoły z pampersem ośmieszając się i załapując się automatycznie na zaniżoną samoocenę i złe kontakty z rówieśnikami. A powody ich używania to:
    - nachalny kłamliwy marketing,
    - wygoda i lenistwo rodziców,
    - nieświadomość wszystkich aspektów używania pampersów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem zwolenniczką pieluch wielorazowych i takie od samego początku nakladalam córce, ale pisanie, że "pampersy" powodują "ogromne szkody emocjonalne" to nadużycie. To nie wina pieluch, że rodzice przedłużają czas ich stosowania.

      Usuń
    2. dokladnie. szkody emocjonalne nie maja tu nic do rzeczy ;o ale chyba i tak zdrowiej zaczac kupowac wielorazowe ;)

      Usuń
  4. Przeraża Was skład pieluch a skład szczepionek, tego co jest wprowadzane wprost do krwi naszych dzieci to nie? :-( Przydałoby się takie zestawienie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzieki szczepionkom moze jeszcze zyjesz.

      Usuń
    2. A ile dzieci już nie żyje albo choruje ciężko..

      Usuń

HM