piątek, 5 października 2012

Polichlorek winylu – szkodliwy polimer


Mirosława Chrabąszcz 
Anna Czulińska
Małgorzata Dusik

Ze strony : http://www.ujk.edu.pl/org/sknkalcyt/ourworks/21.pdf


Polichlorek winylu (PCV) jest polimerem powszechnie stosowanym w życiu codziennym. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne może on być wykorzystywany do produkcji naczyń, zabawek, rur, okien, wykładzin. Zastosowanie PCV na
tak szeroką skalę jest szkodliwe dla organizmu człowieka. W procesie starzenia z PCV uwalnianych jest wiele substancji potencjalnie kancerogennych, które zostały dodane do tworzywa podczas jego obróbki. 


Szkodliwość PCV
W procesie starzenia się materiałów z PCV do atmosfery wydziela się monomer tego tworzywa, czyli chlorek winylu, substancja o znanej szkodliwości  (choć jego  rakotwórcze działanie  odkryto  dopiero  po  25 latach   stosowania). Wykazano, że może  on  przenikać z naczyń i innych   produktów  do   żywności. Istnieje  możliwość uwalniania się go z takich produktów jak: tapety, wykładziny podłogowe, rury, okna, przewody. Chlorek   winylu
wchłania się poprzez drogi oddechowe oraz skórę, działa drażniąco na oczy, błony śluzowe dróg oddechowych, skórę. W dużych ilościach ma on właściwości narkotyczne, działa depresyjnie, rakotwórczo (nowotwory: wątroby, płuc, mózgu, układu krwiotwórczego limfatycznego) (Piotrowski 2006). 

Właściwości kancerogenne wynikają z jego metabolicznego utleniania do tlenku chloroetylenu pod wpływem układu enzymatycznego, monooksygenazy cytochromu P­450 w wątrobie (Manahan 2006). Chlorek winylu posiada także właściwości mutagenne (Yu 2005).Polichlorek winylu jest tworzywem, do którego dodaje się wyjątkowo dużo  różnych substancji modyfikujących lub poprawiających jego własności, niektóre z nich mogą przedostawać się do otoczenia i wywoływać niekorzystne objawy (Siemiński 2001). I tak: 
Do płynów przechowywanych w pojemnikach z PCV mogą migrować estry kwasu ftalowego. Jest to substancja działająca rakotwórczo i teratogennie. Może przyczyniać się do wzrostu zachorowań na zapalenie wątroby. 
• Ftalan di–2–etyloheksynu stosowany jako plastyfikator do produkcji tworzyw sztucznych głównie PCV, działa gonadotoksycznie.
• Trikrezylofosforan stosowany także jako plastyfikator może   powodować nadmierną wrażliwość, uczucie zmęczenia, zapalenia wielonerwowe).

Wiele produktów z PCV zawiera związki metali ciężkich: ołów, kadm, czy chromudowodnionym szkodliwym wpływie na zdrowie. Ważnym składnikiem tworzyw sztucznych są związki bromoorganiczne dodawane jako środki przeciwpalne, choć pomimo ich obecności wyroby z PCV niosą ze sobą duże zagrożenie pożarowe. Przykładem jest pożar materiałów z PCV,   który wydarzył się w magazynach w Lengerich (Niemcy)(Seńczuk   1999). Pod wpływem wysokiej temperatury następuje wydzielenie wielu toksycznych związków takich jak: polichlorodibenzodioksyny oraz polichorodibenzofurany. 

(...)


Spalanie związków syntetycznych nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż w jego wyniku do atmosfery przedostają się toksyczne, lotne związki np. chlorowodór, który pod wpływem
wilgoci przekształca się w żrący kwas solny. Ponadto podczas tego procesu powstają dymy powodujące u ludzi objawy zatrucia



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

HM