środa, 12 marca 2014

O pieczywie głęboko mrożonym ...

Tekst i zdjęcia ze strony : http://dziennikrolniczy.pl/


Jemy coraz więcej pieczywa z ciasta z głębokiego mrożenia, które jest niezdrowe


Przez ostatnie 10 lat spożycie pieczywa w naszym kraju spadło o 30 procent. Przeciętny Polak zjada około 50 kg pieczywa rocznie. Niestety wzrasta konsumpcja pieczywa produkowanego z ciasta z głębokiego mrożenia – alarmuje Instytut Rozwoju Rolnictwa.

Pieczywo produkowane z ciasta z głębokiego mrożenia wypiekane jest głównie w marketach na oczach klientów. – Jest tańsze od tradycyjnego chleba, ponieważ uproszcza się technologię wyrobu i zmienia tradycyjne składniki – wyjaśnia Marcin Wroński, prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego. – Zawiera ono mniej minerałów, witamin i błonnika, a proces dojrzewania ciasta jest w takiej produkcji zaburzony – dodaje.

Niestety – zdaniem Instytutu – Polacy nie mają dostatecznej wiedzy na ten temat. Co ciekawe, pieczywo wypiekane z ciasta z głębokiego mrożenia powinno być odpowiednio oznakowane. – Markety nie przestrzegają jednak polskiego prawa, bo zgodnie z nim powinny one oznaczać, iż wypiek powstał z ciasta mrożonego i podać składniki dodatkowe, a tymczasem przy stoiskach możemy spotkać hasła reklamowe „prosto z pieca”, „świeże”, „gorące”, ale brakuje informacji technologicznych – wyjaśnia Marcin Wroński.

Państwowa Inspekcja Handlowa (PIH) zobowiązana jest nakładać kary za brak takich oznaczeń. – Nie widać jednak tego efektów, więc kary powinny zostać zaostrzone, lub należałoby się przyjrzeć ilości tego typu kontroli przeprowadzanych przez PIH – proponuje prezes Instytutu.

Niedostateczna ilość kontroli powoduje, że brak rzetelnej informacji na temat tego, jaka ilość tego typu pieczywa sprzedawanego w Polsce pochodzi z ciasta wyprodukowanego za granicą. We Włoszech – jak podaje Instytut – 20 procent pieczywa sprzedawanego w supermarketach pochodzi z zamrożonego ciasta, produkowanego w Rumunii, które ma dwa lata ważności.

Temat jest o tyle poważny, że dotyczy nie tylko konsumentów, ale ma również wpływ na stan branży piekarskiej w Polsce. Z danych Instytutu wynika, że w 2013 r. mogło zakończyć działalność ok. 500 firm, a powstało 250 nowych. Szacuje się, że w 2014 roku może zakończyć działalność kolejne 300 firm.

Źródło: Instytut Rozwoju Rolnictwa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

HM