czwartek, 9 stycznia 2014

Jagody lepsze od leków

Jagody są bogatym źródłem polifenoli - fitozwiązków o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych i ochronnych. Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Maine (USA) dostarczają kolejnych dowodów na dobroczynne działanie tych owoców na nasz organizm. 

Według autorów badania, opublikowanego w piśmie „Applied Physiology, Nutrition and Metabolism”, regularne i długoterminowe spożywanie jagód może pomóc w zapobieganiu zmianom patologicznym związanym z zespołem metabolicznym, w tym chorobom układu krążenia i cukrzycy.
„Zespołem metabolicznym (ZM) nazywa się grupę powiązanych ze sobą czynników, zwiększających znacznie ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy. Do grupy tej należą: otyłość, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, nietolerancja glukozy, insulinooporność i dysfunkcja śródbłonka” - wyjaśnia dr Dorothy Klimis-Zacas z Zakładu Żywności i Nauk o Żywieniu Uniwersytetu Maine, współautorka badania. Jak dodaje, zespół ten dotyka około 37 proc. dorosłych mieszkańców USA.
„Istnieje jednak wiele substancji, występujących naturalnie w żywności, którą spożywamy, mogących potencjalnie zapobiegać zespołowi metabolicznemu, a tym samym zmniejszać zapotrzebowanie na leki i interwencje medyczne” - tłumaczy Klimis-Zacas.
„Już wcześniej mój zespół udowodnił, że jagody - z natury bardzo bogate w polifenole - wywierają korzystne działanie na układ krążenia szczurów z problemami naczyniowymi i nadciśnieniem tętniczym - opowiada badaczka. - Nasze najnowsze odkrycia pokazują, że podobne korzyści jagody wywierają na zdrowie otyłych zwierząt cierpiących na szczurzy odpowiednik zespołu metabolicznego”.
Jedną z charakterystycznych dla ZM cech jest tzw. dysfunkcja śródbłonka, prowadząca bezpośrednio do miażdżycy. Eksperyment naukowców z Maine wykazał, że spożywanie dwóch filiżanek jagód dziennie (już po przeliczeniu na dawki ludzkie) przez okres ośmiu tygodni przyczyniało się do poprawy stanu ścian naczyń krwionośnych, ulepszenia przepływu krwi i regulacji ciśnienia.
„Udowodniliśmy także, że jagody wyciszają trwający przewlekle w organizmie stan zapalny, poprawiają nieprawidłowy profil lipidowy i regulują ekspresję genów powiązanych z zespołem metabolicznym - wymienia dr Klimis-Zacas. - Wszystko to dowodzi, jak wielki potencjał tkwi w tych małych owocach”. (PAP)
kap/ agt/
Źródło : http://nauka.pap.pl

1 komentarz:

  1. WARTO I O TYM PAMIĘTAĆ, ŻE.
    ___________________________________________________________________________________________
    PRAWIDŁOWA BIOLOGICZNIE, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
    Tzw. dla współczesnego człowieka powinna akceptować wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone reguły. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

    WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
    Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

    A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU WSZELKICH CHORÓB / OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2, WAŻNA JEST WIEDZA:
    Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, NISKICH WĘGLOWODANÓW, WYSOKICH WĘGLOWODANÓW; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. To wystarcza, aby samemu decydować o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

    OdpowiedzUsuń

HM