środa, 7 listopada 2012

Jak naturalnie leczyć astmę - dietą i ziołami



W ciągu ostatnich 5 lat liczba osób cierpiących na astmę znacząco wzrosła, o co wini się także niewłaściwe nawyki żywieniowe.
Badania wykazują związek między nieodpowiednią dietą (gdzie dominuje coraz więcej przetworzonej żywności, nienaturalnej i trudno przyswajalnej przez organizm, niezapewniającej mu zbilansowanego zestawu składników mineralnych) a astmą. Ci, którzy jedzą zdrowe, pożywne posiłki chorują na astmę rzadziej niż ci, którzy jedzą niewłaściwie. Choć niewielu lekarzy potwierdza związek między astmą i dietą jednak wykazano niezaprzeczalnie, że istnieje. Pewne pokarmy i substancje odżywcze wydają się być skuteczne w zapobieganiu i leczeniu astmy, a pewnej żywności powinniśmy po prostu unikać.
Badania naukowe pokazują, że ludzie przyswajający w diecie duże ilości przeciwutleniaczy, flawonoidów, kwasów tłuszczowych omega-3, beta-karotenu, witaminy C, witaminy E, selenu i magnezu mają słabe objawy astmy, jeśli w ogóle u nich występuje. Przeciwutleniacze są obniżają reakcje astmatyczne, ponieważ neutralizują szkodliwe wolne rodniki, a tym samym chronią komórki przed uszkodzeniem.
Dieta dla dzieci
Udowodniono też, że dzieci i młodzież, którzy jedzą dużo owoców i kwasów omega-3 mają zazwyczaj silne płuca i słabe objawy astmy, choć warto podkreślić, że osoby przyjmujące niewielkie ilości składników odżywczych ( witaminy C, witaminy E i omega-3) mają bardzo słabą wydolność płuc. Dieta śródziemnomorska jest obiecująca w profilaktyce i leczeniu astmy, właśnie dlatego, że bazuje na owocach, warzywach i orzechach – wszystkie one są bogate w przeciwutleniacze i witaminy.
Dieta na układ oddechowy?
Choć astma ma związek ze zwężeniem oskrzeli i płucami, a nie układem pokarmowym to warto pamiętać, że zaburzenia w produkcji śluzu przyczyniają się do astmy, dlatego też leki przeciwzapalne powszechnie stosowane są w konwencjonalnym leczeniu objawów astmy. Jednak żywność również może zmniejszyć stan zapalny. Właściwości przeciwzapalne mają chociażby przyprawy takie jak kurkuma i imbir.
Zalecane zwiększenie spożycia kwasów omega-3 to także przekonanie się do oliwy z oliwek extra-virgin jako głównego źródła tłuszczu, w połączeniu z przyjmowaniem zdrowo hodowanych owoców i warzyw - jabłek, marchwi, warzyw liściastych i pomidorów, które wykazują w badaniach korzystny wpływ na zapobieganie astmy.
Ważne jest również picie dużej ilości wody - kobiety co najmniej 9 szklanek wody dziennie, a mężczyźni - 13 filiżanek.
Zioła i nalewki
Wyciąg z korzenia lepiężnika zmniejsza siłę reakcji astmatycznej, częstotliwość duszności i długość trwania napadów astmy.
Nalewka z lobelii i pieprzu cayenne (3:1) może być stosowana przy na pierwszych oznakach zbliżających się ataków astmy i może zapobiec napadom przed ich rozpoczęciem.
Czego unikać?
Unikanie niektórych pokarmów również odgrywa znaczącą rolę w leczeniu astmy. Produkty mleczne zwiększają produkcję śluzu. Niektórzy naukowcy zalecają, by osoby z astmą wyeliminowały wszelkie produkty mleczne, a także wszystkie inne zawierające białka zwierzęce i smażonych potrawy ze swojej diety, począwszy od wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w olejach roślinnych i częściowo uwodornionych olejów.
Alergie pokarmowe
również mogą przyczynić się do astmy. Jeśli wiemy, jakie produkty wywołują u nas alergię – ich unikanie ograniczy ataki astmy i osłabi je. Ale restrykcyjna dieta musi trwać co najmniej 8 tygodni.
Źródła: altmedicine.about.com; clevelandclinic.org

3 komentarze:

  1. Witam.
    Nominowałam Cię do Liebster Blog. Szczegóły u mnie http://kamila19851.blox.pl/2012/11/LIebster-Blog.html . Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy i bardzo przydatny artykuł. Warto było tutaj zajrzec

    OdpowiedzUsuń

HM