czwartek, 28 marca 2013

Smakija deser śmietankowy typu panna cotta z sosem truskawkowym.



Smakija deser śmietankowy typu panna cotta z sosem truskawkowym.

Deser śmietankowy, sterylizowany. 

Skład: śmietanka (89%), sos truskawkowy 20% ( truskawki 6%, sok cytrynowy, syrop glukozowo-fruktozowy, zagęstnik: pektyna; barwnik: koszenila   aromaty), cukier, modyfikowana skrobia kukurydziana, żelatyna spożywcza wieprzowa, aromaty. 

Wartość odżywcza 100g : 126kcal 

Kod kreskowy (EAN) : 5902137501489

Skorowidz : 

Syrop glukozowo-fruktozowy 
z Wikipedii : http://pl.wikipedia.org/wiki/Syrop_glukozowo-fruktozowy 
Zdrowie Oddziaływanie syropu na zdrowie ludzkie jest przedmiotem licznych badań naukowych. Dotąd ustalono, że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy: powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość (fruktoza spożywana nawet w niewielkich ilościach, nastawia organizm na produkcję tkanki tłuszczowej, zwłaszcza gromadzącej się wokół narządów wewnętrznych). Według prof. Grażyny Cichosz, żaden inny składnik diety nie sprzyja otyłości tak, jak fruktoza, zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, potęguje apetyt, prowadzi do reaktywnej hipoglikemii (gwałtownych zmian poziomu insuliny oraz glukozy we krwi), podwyższa poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów, powoduje spadek wrażliwości organizmu na leptynę – hormon sytości (stałe poczucie głodu), hamuje wytwarzanie ATP, przyczynia się do zwiększenia możliwości wystąpienia zespołu jelita drażliwego, może powodować zaćmę cukrzycową. Poważnym negatywnym zdrowotnie skutkom spożywania syropu glukozowo-fruktozowego, zapobiegać miałaby masowa produkcja syropu zawierającego fruktozę o niskim indeksie glikemicznym. Na razie rozwiązanie to nie jest szeroko stosowane.

E 440 Pektyny 
Ze strony Federacji Konsumentów ( http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=35 ) 
Naturalny lub syntetyczny środek zagęszczający i żelujący na bazie roślinnej. Pozyskiwany z jabłek, buraków cukrowych i skórki pomarańczowej. Zawarty w owocach. Pektyny amidowane uzyskiwane są na drodze hydrolizy amoniakalnej pektyn wysokometylowanych. Stosowane jako dodatek do cukrów żelujących i substancji żelujących. Uważane za nieszkodliwe.

E 120 Koszenila 
Ze strony Federacji Konsumentów ( http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=35 ) 
Naturalny, zwierzęcy barwnik czerwony. Pozyskiwany z wysuszonych owadów Dactylopius coccus cacti. Uważany za nieszkodliwy.

E 1404 Skrobia utleniona, skrobia modyfikowana 
Ze strony Federacji Konsumentów ( http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=35 ) 
Naturalny zagęszczacz, substancja wiążąca i żelująca. Uważana za nieszkodliwą. Skrobia modyfikowana często mylnie kojarzona jest z GMO. Na opakowaniach GMO powinna widnieć informacja skrobia modyfikowana genetycznie - takich produktów lepiej unikać !

Podsumowanie : w zasadzie nie mogę się do niczego w składzie przyczepić ... zamieniłabym jedynie glukozowo-fruktozowy na cukier i byłoby super :) : deser dostaje 9/10 
za smak 6/10 ;)

nie polecam wegetarianom ... zjada się żelatynę wieprzową i koszenilę (robaczki) 

4 komentarze:

  1. Koszenila jest niezdrowa, zwłaszcza dla dzieci- sprawia, że są napobudzone, niespokojne.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Federacja Konsumentów podaje że koszenila jest nieszkodliwa, jednak postaram się zgłębić ten temat. Dziękuję za przesłany komentarz :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna praca ten Twój blog !! Niedawno na niego trafiłam i często teraz znajomym daje link, bo sama juz od roku bardzo patrze na etykiety !!! A pomyśleć ze kiedyś zajadłam sie kaszką z tej firmy ,teraz jak wiem jaki jest skład , to odrzucam jak oparzona :)))
    Jeszcze raz Wielki Szacunek za Twoja pracę !!!

    OdpowiedzUsuń

HM