piątek, 23 sierpnia 2024

NIEBEZPIECZNA WYPRAWKA SZKOLNA !!!

Kupując swoim pociechom przybory szkolne kierujemy się zwykle wyglądem produktów i ich ceną ... a warto się im przyglądnąć nieco dokładniej i unikać produktów z tzw. własnego importu...


Czy wiesz że w plecaku Twojego dziecka mogą kryć się chemiczne zagrożenia które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną oraz wpływać na powstawanie nowotworów i innych chorób? 

O szkodliwości niektórych produktów wiadomo już nie od dziś ... w  2010 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę, której celem było sprawdzenie, czy w przeznaczonych dla młodych konsumentów wyrobach nie zostały naruszone przepisy dotyczące zawartości zabronionych substancji chemicznych, to jest: ftalanów w artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci i kadmu w artykułach szkolnych oraz biurowych wykonanych z PCV (polimerów chlorku winylu) Ponadto celem kontroli była ocena prawidłowości oznakowania badanych wyrobów.   
Przedmiotem kontroli były: 
ƒ artykuły pielęgnacyjne dla dzieci – smoczki uspakajające, smoczki do karmienia, łyżeczki, kubeczki (również  z ustnikami), szczoteczki, gryzaki (o ile nie były kwalifikowane jako zabawki),   
ƒ artykuły szkolne i biurowe – długopisy, ołówki, nożyczki, markery posiadające miękkie elementy obudowy ułatwiające chwytanie, plastelina, wykonane z polimerów chlorku winylu (PVC).   
Kontrolami objęto 48 przedsiębiorców: 
ƒ 32 placówki detaliczne, w tym 3 sklepy wielkopowierzchniowe, 
ƒ 16 hurtowni. Ogółem skontrolowano 124 partie wyrobów, w tym: 
ƒ 57 partii artykułów szkolnych i biurowych, 
ƒ 67 partii artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci. W ramach niniejszej kontroli zakwestionowano łącznie 17 partii wyrobów (13,7 proc. skontrolowanych) z uwagi na obecność niedozwolonych substancji oraz nieprawidłowości w oznakowaniu. 
Kontrolę  przeprowadzono na podstawie ustawy z dnia 11 stycznia 2001 roku o substancjach i preparatach chemicznych (Dz. U. Nr 11 poz. 84 z późn. zm.), która implementuje do polskiego porządku prawnego m.in. kluczowe w tym zakresie rozporządzenie nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 roku w sprawie rejestracji, 63 oceny, udzielania zezwoleń i stosowania ograniczeń w zakresie chemikaliów i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę  1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również  dyrektywę  Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE („rozporządzenie REACH”). 
Zgodnie z wymaganiami Załącznika XVII rozporządzenia REACH (pozycja 51 i 52) ftalany30 nie mogą być stosowane jako substancje lub w mieszaniach w stężeniach większych niż  0,1 proc. w stosunku do masy materiałów z dodatkiem plastyfikatorów w artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci, które mogą być przez nie brane do ust. 
Natomiast kadm i jego związki nie mogą  być  stosowane do utrwalania produktów (materiałów biurowych lub szkolnych) wyprodukowanych z polimerów chlorku winylu (PVC). 
Na podstawie Załącznika XVII rozporządzenia REACH (w pozycji 23 pkt 3) zabronione jest wprowadzanie do obrotu m.in. ww. wyrobów gotowych lub części składowych wyrobów wyprodukowanych z polimerów chlorku winylu, jeżeli zawartość  kadmu (wyrażona jako kadm metaliczny) przekracza 0,1 proc. masy polimeru. 
Zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy o Inspekcji Handlowej w przypadku stwierdzenia w toku kontroli wprowadzania do obrotu wyrobu wbrew zakazowi lub ograniczeniu określonemu w przepisach załącznika XVII do rozporządzenia nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 roku w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń  i stosowania ograniczeń  w zakresie chemikaliów (REACH), wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej zakazuje kontrolowanemu, w drodze decyzji, dalszego przekazywania tej substancji, preparatu lub wyrobu.   
W toku przeprowadzonych kontroli do badań laboratoryjnych pobrano próbki z 20 partii wyrobów, w tym: 
ƒ 10 partii artykułów szkolnych i biurowych, 
ƒ 10 partii artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci. 
Szczegółowy opis badań laboratoryjnych i ich wyników zawarto w załączniku 5 do niniejszego raportu. Wyniki przeprowadzonych badań  laboratoryjnych wykazały, iż  w 3 pobranych próbach (30 proc. zbadanych) artykułów szkolnych i biurowych wykryto obecność  niedozwolonego kadmu.  
To nie są odosobnione przypadki... Polska Inspekcja Handlowa bada promil produktów ... alerty o zagrożeniach znajdują się również na stronie : https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/ 
Przykłady alertów o toksyczności :

Alert number: A12/00231/23

Published on 10/02/2023 - Report-2023-6
   

Notifying country
Italy



Product category
Childcare articles and children's equipment
Product
Children's bag
Name
Unknown
Brand
MARCA MAI MAX FIRENZE
Type / number of model
202533

Product description
Bag for children, in the shape of a bunny rabbit
Packaging description
Without packaging, label only
Country of origin
People's Republic of China
Risk type
Chemical
Risk description
The plastic material of the product has an excessive concentration of bis(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP) (measured value up to 10.2% by weight). This phthalate may harm the health of children, possibly causing damage to their reproductive systems
Legal provisions (at EU level) and European standards against which the product was tested and did not comply
The product does not comply with the REACH Regulation.

Measures ordered by public authorities (to: Importer)
Ban on the marketing of the product and any accompanying measures
Date of entry into force 21/12/2022


Pamiętajcie też o bezpieczeństwie dzieci w przypadku zakupu oświetlenia i sprzętu elektronicznego ...

Data dokonania wpisu2019-07-18
Data ostatniej modyfikacji wpisu2019-07-18
Numer identyfikacyjny wpisu81/2019
Oznaczenie decyzjiDNR-2/114/2019
Nazwa organu, który wydał decyzjęPrezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Data wydania decyzji2019-06-17
Nazwa wyrobuLampka na biurko
Kategoria wyrobusprzęt elektryczny
Kod EAN Wyrobu2566297863080
Opis wyrobuModel: ITEM NO: 849-5B6308
Oprawa oświetleniowa w opakowaniu kartonowym, wykonana w II klasie ochronności elektrycznej. Podstawa oprawy, oprawa lampy moraz elastyczny łącznik wykonane z metalu
Kraj wytworzenia wyrobuChiny
Zdjęcie wyrobu

                            Zdjęcie
                          IMG_20181213_082640.jpgFot. 1
Podmioty gospodarcze
DystrybutorQ&D sp. z o.o., ul. Kielecka 41A lok. 8, 02-530 Warszawa
Opis niezgodności wyrobu z wymaganiamiWyrób nie spełnia wymagań § 6 ust. 1 i ust. 2 oraz § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego (Dz. U. poz. 806), z uwagi na brak podstawowych informacji, których znajomość i przestrzeganie są warunkiem, aby sprzęt elektryczny był użytkowany bezpiecznie i zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zastosowanie nieodpowiedniej wtyczki sieciowej.
Niezgodności formalneBrak bezpośrednio na wyrobie oznakowania CE oraz informacji identyfikujących wyrób.
Określenie zagrożeń, jakie może spowodować wyrób
  • Porażenie prądem
Określenie środków jakie organ zastosował w odniesieniu do wyrobu niezgodnego z wymaganiami lub stwarzającego zagrożenieNa podstawie art. 84 ust. 2 pkt 2 i pkt 6 w związku z art. 84 ust. 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2019 r. poz. 544), Prezes UOKiK nakazał wycofanie wyrobu z obrotu oraz powiadomienie konsumentów. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności
Inne informacje, mające wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa konsumentomNie dotyczy

https://publikacje.uokik.gov.pl/hermes3_pub/Wpis.ashx?Id=5287

Ale jeśli kupujesz tornister, piórnik czy kredki na popularnym serwisie, sprzedającym produkty prosto z Chin... sam bierzesz odpowiedzialność za to czym będzie posługiwało się Twoje dziecko... w wielu przypadkach niestety potwierdza się że są to produkty tanie, ładne, ale szkodliwe :( 


HM